Výroba domácího uzeného sýru

Recept na Domácí Uzený Sýr: Skvělá chuť přímo z vaší kuchyně

Chcete si vychutnat skvělý domácí uzený sýr? Nebojte se, není to tak složité, jak by se mohlo zdát. Následující recept vám ukáže, jak snadno si takový lahodný sýr připravit přímo doma. Připravte se na jedinečnou chuť, kterou jste dosud možná ještě nezažili! Vše potřebné najdete v našem internetovém obchodě.

Ingredience na 1 kg sýra:

  • 10 litrů nízkopasterizovaného mléka (ideálně do 74°C) nebo čerstvého mléka,
  • 11 kapek syřidla Vege Plus,
  • 2 gramy chloridu vápenatého.

Postup:

  1. Nejprve rozpusťte chlorid vápenatý ve 50 ml vlažné vody a smíchejte ho s mlékem, které byste měli předem zahřát na teplotu 38-40°C.
  2. Syřidlo rozpusťte ve stejném množství vlažné vody a nechte ho působit po dobu jedné hodiny. Až se vytvoří kompaktní sraženina, nakrájejte ji na kostky o velikosti 1 cm a nechte je odpočívat po dobu 10-15 minut. Poté nalijte tuto tvarohovou hmotu do formy a jemně ji stlačte, aby se zbavila přebytečné syrovátky.
  3. V hrnci ohřejte vodu na teplotu 75°C. Rozdělte sýrovou hmotu na menší porce, které se vám vejdou do dlaně, a několikrát je ponořte do horké vody. Po každém ponoření vymačkejte porci, abyste odstranili co nejvíce syrovátky. Až sýr začne mít konzistenci kompaktní plastické hmoty, můžete ho tvarovat a vložit do sýrové síťky.
  4. Připravte lák: na každý 1 litr vody přidejte 180 gramů soli a vložte do ní sýr na dobu 12 hodin. Poté sýr jemně osušte a dejte ho udit - nejlépe chladným kouřem při teplotě do 35-40°C, po dobu 2-3 hodin.
  5. A hotovo! Nyní si můžete vychutnat domácí uzený sýr, který jste vyrobili sami s láskou a péčí.

Sledujte tento recept a připravte si vynikající sýr přímo z vaší vlastní kuchyně. Vaše chuťové buňky budou nadšené!